sesja-narzeczeńska-Leszno-(4)

Idealny fotograf ślubny istnieje?

Jakiej odpowiedzi udzielilibyście tak od razu? Jak Wam się wydaje? Może inna odpowiedź nasuwa Wam się w pierwszym skojarzeniu, a inna pojawiłaby się po chwili przemyśleń?

Opowiem Wam, jak widzę to po 15 latach pracy fotografa ślubnego na Waszych weselach i sesjach plenerowych.

Na początek zdefiniujmy. Moja definicja idealnego fotografa ślubnego jest taka:

Idealny fotograf ślubny to osoba znająca się zarówno na fotografowaniu jak i dobrze zorientowana w branży ślubnej; miła, empatyczna, która potrafi dostosować się do sytuacji, a równocześnie umie także włączyć się do akcji, gdy trzeba wesprzeć parę młodą w spontanicznej akcji czy trudności. Do tego jest to osoba, przy której dobrze się czuję.

Myślę, że dla mnie na pierwszym miejscu jest więc niezawodność fotografa i miła atmosfera współpracy. Żeby tak było, to fotograf musi być doświadczony, ale niepozbawiony przy tym kreatywności i otwartości na nowe pomysły i sytuacje. Doświadczenie jednak nie powinno prowadzić go do zarozumiałości. Wtedy nie słuchałby życzeń pary młodej, tylko działałby jedynie według swoich schematów.

W drugiej kolejności, gdy zapewniłabym już mojemu wydarzeniu parametr niezawodności i przyjemnej atmosfery, zajrzałabym głębiej do portfolio i upewniłabym się, że to co widzę na pierwszy rzut oka znajduje kontynuację w całych zleceniach.

Potem chciałabym porozmawiać, a najlepiej spotkać się, choćby na Zoom.

Nie bardzo lubię polegać na opiniach innych, więc pewnie dla testu umówiłabym się na sesję narzeczeńską. Wtedy miałabym pewność, że mamy porozumienie.

Na koniec pomartwiłabym się jeszcze przez chwilę wypadkami losowymi, np. a jeśli złamiesz nogę, to czy ktoś Cię zastąpi? Jeśli zepsuje się aparat, co zrobisz? A gdy zgubisz kartę? Jeśli przebijesz oponę w drodze na nasz ślub?

W tym miejscu podpisałabym umowę i wyciszyłabym podszepty wyobraźni. Dałabym sobie na to 2 dni, żeby za bardzo nie rozbujać wahań, wątpliwości.

A jak Wy podejmujecie Wasze pierwsze wspólne decyzje? Ile dajecie sobie czasu na research i zamknięcie tematu? Jak definiujecie idealnego fotografa ślubnego? Które parametry definicji są dla Was najistotniejsze?

To bardzo ciekawe, poznawać się w działaniu i wypracowywać kompromisy w sytuacji, gdy Wasze spojrzenie na sprawę bywa odmienne.

Przejdźmy zatem przez kilka pytań i stwórzmy wizję idealnego fotografa. Bo tak naprawdę nie ma jednego idealnego fotografa. Każdy z nas ma swoje własne definicje. Idealny fotograf to taki, który odpowiada naszym indywidualnym parametrom.

Zaczynajmy!

PYTANIE 1: Czy idealny fotograf ślubny pracuje sam czy w zespole?

Jeśli organizujecie mniejsze przyjęcie w ramach wesela, to 2-osobowy zespół fotografów może okazać się przytłaczający. Przy weselach na ponad 100 osób już tak nie będzie. Fotografowie wtopią się w tłum i łatwiej będzie im zachować dyskretną pozycję. 2 fotografów w częściach oficjalnych, takich jak sam ślub i początek wesela jest dla mnie bardzo dobrym rozwiązaniem i osobiście tak właśnie lubię działać. Bo akcja dzieje się szybko i to na kilku frontach. Aparaty choć nowe, mogą się zawiesić, dlatego warto ubezpieczyć te najważniejsze momenty mocą zespołu. Jest też jeszcze jeden drobiazg. Jeśli na ślubie jest 2 fotografów, to nie muszą się tak często przemieszczać, bo dzielą między sobą przestrzeń na 2 sektory. Wtedy mogą utrzymać jeszcze większą dyskrecję. Tak więc, mój idealny fotograf działa także w zespole, dzięki czemu zaufanie do jego niezawodności jest jeszcze wyższe.

PYTANIE 2: Czy idealny fotograf na ślub ma najnowszy sprzęt?

Niekoniecznie, chociaż osobiście wymieniam regularnie aparaty. Lubię nowe funkcjonalności, które naprawdę zauważacie i doceniacie. Podoba Wam się, gdy mogę dzięki teleobiektywom być bardziej z boku wydarzenia, a mimo to łapać z bliska te najpiękniejsze emocje. Lubicie plastykę moich stałoogniskowych obiektywów. Cieszą Was zdjęcia z momentów, gdzie na parkiecie zgasły światła, a mimo to zdjęcia są udane. Nowe technologie pozwalają na uzyskanie coraz wyższej jakości. Jednak zdarza się też tak, że nowy aparat nie leży fotografowi i lepsze zdjęcia wykona starym modelem niż tym najnowszym. Mieliśmy w naszym zespole taką właśnie sytuację, gdy nowe rozwiązanie dało gorsze efekty niż dotychczasowe i zostaliśmy w tym wypadku przy sprawdzonym, starszym modelu. Nasze aparaty pracują przez cały rok bez przerwy. Dlatego muszą być wymieniane. Jeśli jednak nie wymagałyby tego, to z pewnością nie uważałabym tego za konieczne.

PYTANIE 3: Czy idealny fotograf na wesele zajmuje się zawodowo fotografią czy fotografia jest dla niego tylko pasją po godzinach?

Zależy od skali. Jeśli pasja polega na fotografowaniu przyrody raz w tygodniu, to nie polecałabym ani jemu ani Wam nawiązywać współpracę przy tworzeniu reportażu ślubnego. Jeśli jednak Wasz upatrzony pasjonat regularnie fotografuje ludzi, eventy, śluby i podobają Wam się jego zdjęcia, styl pracy i obróbka, to jak najbardziej może sprostać sytuacji i przygotować dobry zestaw zdjęć. Jednak warto podpisać umowę, nawet jeśli to znajomy, żeby nie stwarzać przyczyny do ewentualnych nieporozumień, szczególnie jak chodzi o termin oddania gotowych prac oraz ubezpieczenie ewentualnych sytuacji awaryjnych.

PYTANIE 4: Jak mogę skontaktować się z idealnym fotografem w tzw. „międzyczasie”?

Idealny fotograf nie znika z pola widzenia pomiędzy jednym sezonem a drugim. Jest z Wami w kontakcie. Jeśli nie może odebrać połączenia, to oddzwania. Jeśli preferuje kontakt mailowy, to reaguje najpóźniej następnego dnia na wiadomość. Świadomość, że Wasz fotograf, z którym macie podpisaną umowę funkcjonuje, da Wam komfort na cały czas oczekiwania na ślub. A idealny fotograf to taki, który działa na rzecz spokojnej atmosfery przygotowań i gromadzi potem najpiękniejsze chwile do zapamiętania.

PYTANIE 5: Ile kosztuje przygotowanie reportażu ślubnego przez idealnego fotografa?

Jeśli Wasz wybrany fotograf działa na poważnie, to w kwocie, którą od Was potrzebuje otrzymać mieści się nie tylko jego funkcjonowanie podczas Waszego ślubu i wesela, ale także amortyzacja sprzętu, opłacenie programów, komputerów, dysków. Taki fotograf płaci podatki i utrzymuje swoją firmę nie tylko w sezonie ślubnym, ale przez cały rok. Daje Wam gwarancję niezawodności, podpisuje legalnie umowę. Jego stawki muszą być adekwatne do poziomu świadczonych usług i ponoszonych przez cały rok kosztów.

PYTANIE 6: Ile się czeka na gotowe zdjęcia ślubne u profesjonalnego fotografa?

Z reguły idealny fotograf bywa oblegany i na zdjęcia czeka się dość długo. Czasem fotograf w sezonie ślubnym wykonuje reportaże fotograficzne, a zimą zajmuje się dopiero obróbką. W takiej sytuacji czas oczekiwania może wynosić nawet pół roku. Jednak ta praktyka nie podoba mi się. Ja lubię działać w tym wypadku na emocjach i energii Waszego magicznego dnia. Zdjęcia ode mnie dostajecie już po miesiącu i są wszystkie idealnie przygotowane. Nie wynika to z tego, że zajmuje mi to mniej czasu, ale dlatego, że mam dobry system organizacji i nakręca mnie tak energia Waszego ślubu jak i potrzeba sprawnego działania. Wydaje mi się, że po ślubie para młoda baaardzo czeka na zdjęcia. Szkoda byłoby odkładać spotkanie z efektami reportażu na później, gdy emocje zaczną opadać.

PYTANIE 7: Czy mój idealny fotograf jest artystą?

Artysta jest twórcą, który poprzez swoje dzieła wyraża siebie lub nadaje unikatową formę temu, co widzi, słyszy, odczuwa. Wielu fotografów wypracowało swój styl działania nie tylko kierując się tą wewnętrzną iskrą, ale też poprzez inspirowanie się, odtwarzanie i doświadczenie. Pewna nuta artystyczna na pewno jest niezbędna, ale równie ważna jest techniczna znajomość aparatu i wyczucie estetyki, kompatybilne z wyczuciem pary młodej. Jeśli więc do artystycznego talentu, poczucia smaku i kreatywności, dodamy konsekwencję i dobrą organizację to obsługa fotograficzna da na pewno satysfakcjonujące efekty.

PYTANIE 8: Czy idealny fotograf słucha swoich klientów?

Być może Wasze oczekiwania co do zdjęć są początkowo niedookreślone. Nie wybrzmiały w Waszych głowach. Nie zostały nazwane na etapie podpisywania umowy. Jednak po roku przygotowań już wiecie, na czym Wam zależy. Chcecie, żeby fotograf znał Wasze preferencje. Chcecie porozmawiać na ten temat. Idealny fotograf też do tego dąży. Pomaga Wam zrozumieć konstrukcję tego dnia, wyobrazić sobie, co się będzie działo i budować tym samym wizję na zdjęcia ze ślubu. Idealny fotograf słucha i działa zgodnie z Waszymi potrzebami, a nie tylko ze swoją wizją. Potrafi być elastyczny i dostosować swój styl pracy do Was. Nie chodzi tu o to, by rezygnował ze swoich sprawdzonych metod czy wypracowanej estetyki, ale żeby działał w zgodzie, w pełnym porozumieniu z Wami.

Jakie pytania nasuwają się Wam?

Napiszcie do mnie, a ja zastanowię się nad odpowiedziami przy okazji następnego wpisu.

Jeśli natomiast chcecie wpaść do mnie na konsultację i omówić Waszą wizję idealnego ślubu, dajcie znać. 🙂

Comments are closed.