Stres jest odpowiedzią organizmu na przekroczenie jego poziomu równowagi. Każdy z nas doświadcza stresu związanego z dyskomfortem, odpowiedzialnością, zmianą. Mniejszym stresorem może być korek na drodze, a większym na przykład Ślub. Stres w niewielkiej dawce jest pozytywny motywuje nas, dodaje energii. Stres negatywny jest z kolei dezorganizujący.
Jak możemy radzić sobie ze stresem?
– wypracujmy swój świadomy styl radzenia sobie ze stresem
– zgromadźmy wiedzę
– zracjonalizujmy napływające myśli i obawy
– pomóżmy sobie aktywnością fizyczną i pracą z oddechem
– zmieńmy myślenie na pozytywne, w którym tworzymy wizualizacje, jesteśmy wdzięczni za to wszystko, co nam się udaje, doceniamy siebie
– przetestujmy strategię 4 kroków:
- uświadamiamy sobie, co nas męczy
- dajemy sobie czas na odpoczynek i złapanie dystansu
- koncentrujemy się na rozwiązaniu
- podejmujemy odpowiednie decyzje.
Planowanie Ślubu jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych okresów w życiu, ale to równocześnie czas pełen emocji i napięć. Jak radzić sobie z nimi podczas organizacji Ślubu i Wesela?
1. Planujcie Wasz Ślub i Wesele z wyprzedzeniem
Planowanie to kluczowy element, który pozwoli Wam zminimalizować stres. Zaczynając od rezerwacji usług ślubnych, takich jak wedding planner, sala weselna, dj, fotograf ślubny, florysta, dekorator – im wcześniej zaczniecie działać, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się niepotrzebnego stresu. Wszystko, co zostanie zorganizowane z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwoli uniknąć niepotrzebnych pośpiechów i problemów. Największą trudnością jest tutaj zgranie terminów, co bez trudu udaje się obejść, gdy planujemy np. z 2-letnim wyprzedzeniem.
2. Twórzcie listy, harmonogramy, checklisty, foldery na umowy, ustalenia i inspiracje ślubne
Listy rzeczy do zrobienia i harmonogramy są bardzo pomocne w organizacji Ślubu. Rozdzielcie zadania pomiędzy siebie i na bieżąco śledźcie, co zostało już zrobione. To pozwoli Wam utrzymać kontrolę nad przygotowaniami, a także poczuć satysfakcję, gdy będziecie odznaczać kolejne punkty z listy. Dobrym pomysłem jest założenie osobnego maila lub nawet grupy na Slacku czy WhatsAppie do kontaktu z podwykonawcami. Zbierajcie też inspiracje ślubne, np. na osobnej tablicy na Pinterest i udostępnijcie ją swoim podwykonawcom.
3. Skorzystajcie z profesjonalnej pomocy ślubnych ekspertów
Nie bójcie się zlecić niektórych zadań specjalistom, takim jak wedding planner czy fotograf ślubny. Właściwi profesjonaliści pomogą Wam zrealizować Waszą wizję dnia Ślubu, a także zminimalizują ryzyko wystąpienia problemów. Zaufanie kompetentnym osobom pozwoli Wam skupić się na najważniejszych aspektach tego wyjątkowego dnia. Dlatego porozmawiajcie ze swoimi podwykonawcami przed podpisaniem umowy i bądźcie z nimi w kontakcie, szczególnie z wedding plannerem czy fotografem ślubnym. Oni będą z Wami przez cały dzień. Dobrze, żebyście zdążyli się lepiej poznać.
4. Wybierzcie odpowiedniego fotografa ślubnego
Dobrze wybrany fotograf ślubny może znacząco przyczynić się do ograniczenia stresu w trakcie przygotowań i samej ceremonii. Wybierając doświadczonego profesjonalistę, możecie być pewni, że najważniejsze momenty zostaną uwiecznione w piękny i autentyczny sposób, a Wy nie będziecie martwić się o jakość zdjęć. Zaufanie do podwykonawców redukuje stres.
5. Umówcie się z Waszym fotografem na sesję narzeczeńską
Zyskacie dobre zdjęcia, które mogą przydać się podczas dekoracji sali, projektowania zaproszeń ślubnych, przygotowywania prezentów dla gości czy podziękowań dla rodziców. A przede wszystkim poznacie się z Waszym fotografem w działaniu. Oswoicie się z obiektywem. W ten sposób zredukujecie stres ślubnego dnia, bo debiut przed aparatem będzie już za Wami.
6. Komunikujcie się precyzyjnie, podejmujcie konkretne decyzje
Masa pytań i dylematów jest czasem przytłaczająca, dlatego warto je grupować, dzielić na odcinki i mobilizować się do regularnego odhaczania. Wszystkie burze mózgów zakończcie decyzjami. Starajcie się je zapisywać i precyzyjnie komunikować, żeby każdy podwykonawca otrzymał od Was jasny i spójny komunikat.
7. Stwórzcie plan Wesela pod siebie
Przysięga z pamięci. Pierwszy taniec ze skomplikowanym 3-minutowym układem. Przemówienie przez mikrofon podczas obiadu. Podziękowania dla rodziców na środku parkietu. Zabawy weselne z parą młodą w roli głównej. A może to nie są aktywności dla Was? Może lubicie dokładnie odwrotnie? Styl slow, bez okazji do występów solo? Zastanówcie się, w jakich sytuacjach czujecie się komfortowo, a jakie będą dla Was stresujące. Odrzućcie te, które spowodują, że przez cały dzień będziecie mieć na horyzoncie jakiś element stresujący. Ślub nie musi być placem treningowym do wyćwiczenia kompetencji autoprezentacyjnych. Ślub ma być świętowaniem Waszego spotkania i otoczeniem się gronem osób, z którymi chcecie celebrować.
8. Dopasujcie styl Wesela do swoich upodobań
W naturalny sposób różnimy się od siebie i mamy swoje ulubione style działania. Jednych z nas uspakaja plan w Exelu, innych uspakaja poczucie wolności i nieograniczanie się sztywnym planem. Nie narzucajcie sobie nie swoich schematów. Działajcie w zgodzie ze sobą. Ślub to Wasz dzień. Chcecie zostawić pole na improwizację? Lubicie poddać się chwili? Umiecie obrócić w żart sytuacje problemowe? Działajcie w oparciu o swoje zasoby. Jednak stwórzcie ramy, żeby Wasi podwykonawcy mogli Was wspierać.
9. Wybierzcie atrakcje weselne, które Wam odpowiadają
Przysięgi nie trzeba mówić z pamięci. Podziękowania dla rodziców można celebrować na kilka dni przed Ślubem, we własnym gronie. Pierwszy taniec można zastąpić wspólnym polonezem lub zabawą integracyjną. Przemowę można oddelegować innym, którzy dobrze się czują w tej roli. Zabawy oczepinowe można zredukować do tych, które nie będą dla Was i Waszych gości żenujące.
10. Wprowadźcie elementy relaksu do przygotowań ślubnych
Przygotowania do Ślubu nie muszą być jedynie chaotycznym stresem. Wprowadźcie elementy relaksu i zabawy do tego procesu. Na przykład możecie zorganizować wieczór z bliskimi przyjaciółmi, podczas którego będziecie razem robić rzeczy związane z przygotowaniami ślubnymi, ale także po prostu się bawić i odpoczywać. To również doskonała okazja, aby zahamować tempo i cieszyć się bliskością najważniejszych osób.
11. Zaplanujcie chwile tylko dla siebie
W trakcie gorączkowych przygotowań łatwo o zapomnienie o sobie i swoich potrzebach. Warto zaplanować chwilę tylko dla siebie i swojej drugiej połówki. Spacer, kolacja czy po prostu wieczór spędzony na wspólnym oglądaniu ulubionych filmów – to doskonały sposób na złapanie oddechu przed wielkim dniem. Wypracujcie wspólny nawyk planowania i nauczcie się łapać równowagę w obliczu stresu.
12. Zwizualizujcie punkty krytyczne ślubnego planu
Przeanalizujcie Wasz scenariusz Ślubu i Wesela. Zastanówcie się, który element ślubnego dnia może okazać się ryzykowny czy stresogenny. Porozmawiajcie o nim z wedding plannerem lub fotografem. Stwórzcie plan B, żeby nie pozostawiać nieuporządkowanych obaw w głowie. Nie będą Was wtedy atakowały w najmniej odpowiednich momentach. Plan B to odpowiedź na niekontrolowane obawy, czyli skuteczne narzędzie do racjonalizacji strachów.
13. Dodatkowe praktyki antystresowe
Odpoczynek, wysiłek fizyczny, ćwiczenia oddechowe, joga czy kilka sesji u psychologa to też skuteczne sposoby na łapanie równowagi.
Planując swój wymarzony ślub, pamiętajcie, że kluczowym elementem jest organizacja. Działajcie z wyprzedzeniem, korzystajcie z profesjonalnej pomocy, ale również pamiętajcie o odpoczynku i spędzeniu czasu w gronie bliskich. Dzięki tym wskazówkom, ograniczycie stres i będziecie mogli skupić się na tym, co najważniejsze.
W fotografii ślubnej liczy się dla mnie nie tylko wysokiej jakości reportaż zdjęciowy, ale właśnie wspierająca atmosfera kreatywnej, pełnej ciekawości i zaangażowania współpracy.
Na takie działania możecie liczyć z mojej strony.
Dajcie znać, jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat fotograficznej współpracy na Waszym Ślubie.