fotograf leszno (3)

Komunijne sesje zdjęciowe – jak przygotować dziecko do zdjęć komunijnych?

Pytacie mnie, jak najlepiej przygotować siebie, scenariusz przyjęcia, a przede wszystkim dziecko na współpracę z fotografem w Dniu Pierwszej Komunii Świętej. Warto zadać kilka pytań zanim ustalimy, które opcja jest najlepsza dla Twojej Rodziny.

Czy Twoje dziecko lubi zdjęcia? Czy lubi być w centrum wydarzeń? Czy stresuje się swoją Pierwszą Komunią Świętą?

Niektóre dzieci, szczególnie te bardziej nieśmiałe lub introwertyczne nie lubią być w centrum wydarzeń i skupiać na sobie uwagi wszystkich. Dla niektórych uroczysty charakter Mszy i obiadu powoduje napięcie, którego przez cały dzień nie mają możliwości odreagować. Gdy pojawia się cień nadziei na rozluźnienie, zjawia się fotograf i rozpoczyna się niekończąca się sesja. 🙂

Szczególnie chłopcom trudno jest wtedy wytrwać do końca z utrzymaną przyjazną miną. Warto przygotować się na taką sytuację. Jeśli przeczuwasz, że taki może być odbiór sesji zdjęciowej, warto opracować plan działania.

Jak przygotować się do Dnia Pierwszej Komunii?

– Po pierwsze porozmawiaj z Twoim dzieckiem o tym, jaki będzie plan tego wyjątkowego dnia.

– Uprzedź je, co może być dla niego męczące, skąd będą nadchodzić bodźce i jakie emocje mogą wywołać.

– Przygotuj je na to, że goście będą chcieli z nim rozmawiać, robić zdjęcia.

– Zaplanuj wraz z dzieckiem porę odpakowywania prezentu, np. wieczorem, po powrocie do domu, żeby nie czekało na ten moment już od obiadu.

– Nie przelewaj swojego napięcia i stresu na dziecko, tylko ciesz się atmosferą przygotowań i spotkaniem z bliskimi.

– Ustal zasady korzystania z telefonu tego dnia.

Kiedy atmosfera organizacyjna będzie już ogarnięta, a Wasz wspólny komfort i emocje zaopiekowane, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami od zdjęć, które zostaną wykonane. W tym pomoże Ci wybrany przez Ciebie fotograf, który przed imprezą skontaktuje się z Tobą i omówi krok po kroku możliwości, pomysły na zdjęcia. Wybierz fotografa, który lubi pracę z dziećmi i pomoże Ci zachęcić je do współpracy w przyjaznej atmosferze i pełnym porozumieniu.

Jaki jest najczęstszy zakres fotoreportażu komunijnego?

– zdjęcie grupowe

– sesja zdjęciowa z gośćmi w podgrupach  

– sesja portretowa głównego bohatera uroczystości

– ujęcia rodzinne, czyli z rodzicami

– zdjęcia z rodzeństwem

– kilka ujęć z momentu krojenia tortu komunijnego.

Co można dodać do podstawowej usługi fotograficznej?

Najpopularniejszymi dodatkami są:

– krótkie teledyski filmowe

– ujęcia z drona, które są nie tylko atrakcyjnym uzupełnieniem reportażu, ale także angażującą dzieci i wszystkich gości atrakcją

– fotoksięgi mniejsze, w postaci np. triplexów lub większe, np. w formacie 20×20 cm i sztywnym wydaniu

– odbitki ramach

– teledysk zdjęciowy

– personalizowany pendrive w ozdobnym opakowaniu.

Czy warto zdecydować się na sesję plenerową innego dnia?

Wiele zależy od pogody w dzień Komunii, czasu, jaki będzie do dyspozycji oraz nastroju dziecka. Jeśli któryś z tych parametrów okaże się niesprzyjający, warto umówić się na sesję uzupełniającą innego dnia, w wybranej lokalizacji, w swobodnej już atmosferze.

Przemyśl też krótkie wspólne spotkanie dziecka z fotografem lub fotospotkanie testowe przed Komunią. Dziecko pozna fotografa, nawiąże z nim porozumienie, przetestuje sobie współpracę, dzięki czemu będzie przygotowane i nie będzie stresowało się niewiedzą oraz nieznajoma osobą. A co najważniejsze, poczuje się potraktowane dorośle i tym samym zachęcone do aktywnego uczestniczenia w poszczególnych punktach scenariusza. Będzie zaangażowane i bardziej chętne do współpracy.

A jeśli mimo wszystkich zabiegów nie uda się zachęcić dziecka do współpracy z fotografem?

Takie sytuacje właściwie nie zdarzają się, bo kluczem jest umiejętność fotografa znalezienia rozwiązania już na miejscu, podczas fotografowania. Czasem warto odpuścić bardziej oficjalne ujęcia i złapać te, które wynikają z podążania za dzieckiem. Jeśli nie ma innego wyjścia, można fotografować dziecko w ruchu, podczas zabawy, biegania i innych aktywności, niekoniecznie standardowych.

Zapisuję prawdziwe wydarzenie, które dzieje się nie tylko na planie ogólnym, ale także wewnątrz emocjonalnej przestrzeni małego człowieka, do którego zawsze odnoszę się z szacunkiem i zrozumieniem, by pamiątka była prawdziwa. Do takiej współpracy Cię zapraszam.

Comments are closed.